نصب NS2 و Cygwin

سوالات متداول –> سوالات متداول در خصوص نصب NS2 و cygwin

  • برای مشاهدۀ پاسخ سوالها، روی عنوان هر سوال کلیک کنید.
  • اگر جواب پرسش خود را پیدا نکردید، از طریق صفحه «تماس با من» جهت نمایش عمومی سوال و یا از طریق «فرم تماس فوری» برای ارسال ایمیل، اقدام نمایید.

قبل از هر چیز راهنمای نصب برنامه سیگوین (cygwin) را به دقت مطالعه کنید و نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. توصیه اکید میشود که سیگوین را در ویندوز اکس.پی (windows XP) نصب کنید. نصب cygwin روی ویندوز ۷ (Windows Seven) در اغلب موارد نیازمند پکیجهای دیگری است؛ به دلیل اینکه این پکیجها به تازگی عرضه شده اند، هنوز دارای مشکلات زیادی هستند که مرتفع نشده اند. بنابراین ممکن است به راحتی بتوانید سیگوین را روی ویندوز ۷ نصب کنید ولی در آینده به احتمال زیاد با مشکل روبرو خواهید شد! در آپدیت‌های سال ۲۰۱۶ (از ژانویه) قادرید سیگوین را روی ویندوز با هر نسخه‌ای (شامل Vista، سرور ۲۰۰۸ به بعد و کلیه ویندوزها تا ویندوز ۱۰) نصب کنید (اینجا ببینید).
  2. هرگز سیگوین را روی ویندوزهای ۶۴ بیتی نصب نکنید. ساختار cygwin برای ویندوزهای ۶۴ بیتی طراحی نشده است. هرچند به تازگی پکیجهای مربوط به ویندوزهای ۶۴ بیتی هم عرضه شده اند اما از آنجاییکه تولید کنندگان این نرم افزار معتقدند “کسی این نرم افزار را روی ویندوزهای ۶۴ بیتی نصب نمیکند“، بنابراین این پکیجها به دلیل کاربران کمشان خیلی مورد اهمیت قرار نمیگیرند و اشکالات آنها دیر به دیر برطرف میشود.  در راستای تغییرات جدید ایجاد شده از ژانویه ۲۰۱۶، نسخه ۶۴ بیتی سیگوین هم عرضه شده است. لذا محدودیتی برای نصب روی «ویندوزهای ۶۴ بیتی» (و فقط سیستم عامل ویندوز) ندارید. فقط توجه داشته باشید که حتما نسخه ۶۴ بیتی آن را نصب کنید (اینجا ببینید).
  3. مسیری که سیگوین را در آن نصب میکنید حتماً باید فاقد فاصله (space) باشد
  4. قویاً توصیه میشود که سیگوین را در درایو ویندوز خود نصب کنید. یعنی اگر ویندوز شما در درایو c نصب شده است، سیگوین را در مسیر C:\cygwin نصب کنید. اینکار مانع از رخداد مشکلات احتمالی، که به تجربه با آن مواجه بوده ام، میگردد. دقت کنید که برنامه را حتما در داخل یک پوشه جداگانه (مثل cygwin) نصب کنید؛ در غیر اینصورت فایلهای برنامه ممکن است با فایلهای برنامه های دیگر (که شاید در آینده نصب کنید) ناسازگاری داشته باشند (به عبارت دیگر، برنامه را در c:\ خالی و بدون هیچ فولدری نصب نکنید!)
  5. نسخه‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی به طور جداگانه عرضه شده‌اند.

این قسمت در حال ساخت و توسعه میباشد!

• سوال: نام کاربری من در ویندوز دارای فاصله (space) است؛ این امر مشکلی در نصب ایجاد می‌کند؟

قطعا مشکل ایجاد می‌شود. هسته‌ی UNIX و در نتیجه cygwin، فاصله را به عنوان جداکننده کلمات تشخیص می‌دهد؛ بنابراین وجود فاصله در نام کاربری، مشکلاتی را در مکانیزم کار آنها ایجاد می‌کند.در این حالت دو راه پیش رو دارید:راه 1- نام کاربری خود را اصلاح کنید و فاصله‌ی آن را حذف کنید.راه 2- با دستور mkpasswd یک فایل در /etc/passwd ایجاد کنید. سپس به راحتی می‌توانید در فیلد اول، نام کاربری خود را تغییر دهید.توصیه می‌شود مسیر نصب Cygwin هم فاقد فاصله باشد (یعنی نام پوشه‌ها فاصله نداشته باشند).

• سوال: اگر نصب انجام نشد چکار کنم؟

اولاً مطمئن شوید که از آخرین نسخه‌ی setup استفاده می‌کنید (چطوری؟ با مراجعه به سایت https://cygwin.com/  ).اگر به صورت اینترنتی در حال نصب برنامه هستید، احتمالا دسترسی به فایل‌های دانلودی موجود در آدرس https://cygwin.com/mirrors.html قطع شده است (ممکن است اشکال از سیستم شما نباشد و سرورهای Cygwin مشغول باشند!). در این حالت باید mirror دیگری را امتحان کنید یا نصب را به زمان دیگری موکول کنید.اگر setup امکان دانلود پکیجی را به شما نداد (پکیجی که طمئن هستید باید نصب/آپگرید شود)، آن پکیج را به طور کامل پاک کنید (از /etc/setup). سپس آخرین ورژن پکیج را از فهرست mirrorهای موجود دانلود کنید (ممکن است برخی mirrorها آخرین ورژن را نداشته باشند که در این صورت با پیغام خطا مواجه می‌شوید؛ بقیه را امتحان کنید)اگر setup مطابق میل شما پیش نرفت و اشکالات غیرمنتظره و عجیب و غریبی رخ داد، فایل‌های log را بررسی کنید تا سرنخی به دست آورید (فایل‌های setup.log و etup.log.full در  /var/log یعنی آدرس C:\cygwin\var\logاگر از فایل‌های log سر در نیاوردید، مشکل خود را در سایت Cygwin (https://cygwin.com/lists.html)یا در اینترنت جستجو کنید. برای رفع سریعتر مشکل خود بهتر است نسخه نرم افزار، گزینه‌هایی که انتخاب کردید، محتوای setup.log و setup.log.full را در اختیار داشته باشید.

• سوال: آیا می‌توان Cygwin را بدون مجوزهای ادمین (Administrator) نصب کرد؟

بله. نصب پیش‌فرض Cygwin برای برپاسازی برنامه و اجازه‌ی اجرای برنامه توسط همه‌ی کاربران سیستم، به مجوزهای ادمین احتیاج دارد. با این حال اگر مجوز ادمین را ندارید یا ادمین سیستم برنامه Cygwin را برای شما نصب نمی‌کند، می‌توانید با دانلود هر یک از نسخه‌های 32 یا 64 بیتی، و شروع نصب (چه با دستورات و چه از طریق دیالوگ Run…) از گزینه‌ی --no-admin استاده کنید. برای نمونه:

  setup-x86.exe --no-admin

• سوال: آیا setup از آرگومان‌های دستوری (command-line) هم پشتیبانی می‌کند؟

بله. زمانی که دستوراتsetup-x86.exe --help یا setup-x86_64.exe –helpاجرا شوند، لیست کامل دستورات در فایل setup.log نوشته می‌شوند. انتخاب‌ها در حال حاضر عبارتند از:
-D –downloadدانلود از اینترنت
-L --local-installنصب از پوشه‌ی محلی
-s --siteدانلود سایت
-O --only-siteهمه سایت‌ها را نادیده بگیر بجز برای –s
-R --rootپوشه‌ی ریشه (روت) برای نصب
-x --remove-packagesمشخص کردن پکیج‌ها برای پاک کردن (uninstall)
-c --remove-categoriesمشخص کردن دسته‌ها برای حذف
-P --packagesمشخص کردن پکیج‌ها برای نصب
-C --categoriesتعیین همه دسته‌ها برای نصب
-p --proxyHTTP/FTP پراکسی (host:port)
-a --archنوع معماری برای نصب (32 یا 42 بیتی) x86_64 یا x86
-q --quiet-modeحالت setup بدون اخطار
-M --package-managerحالت setup تقریبا با اخطار (فقط انتخابگر)
-B --no-adminاجبار به اجرا به عنوان مدیر (administrator)
-h --helpچاپ راهنما help
-l --local-package-dirپوشه‌ی پکیج محلی
-r --no-replaceonrebootعدم «جایگزینی فایل‌های در حال استفاده» در ریبوت بعدی سیستم
-X --no-verifyعدم اعتبارسنجی امضاهای setup.ini
-n --no-shortcutsعدم ایجاد شورتکات (میانبر) در دسکتاپ و استارت منو
-N --no-startmenuعدم ایجاد شورتکات (میانبر) در استارت منو
-d --no-desktopعدم ایجاد شورتکات (میانبر) در دسکتاپ
-K --pubkeyآدرس فایل کلید عمومی اضافی(extra public key) (فرمت (gpg
-S --sexpr-pubkeyکلید عمومی اضافی در فرمت s-expr
-u --untrusted-keysاستفاده از کلیدهای غیرقابل اعتماد از آخرین کلیدهای اضافی  last-extrakeys
-U --keep-untrusted-keysاستفاده از کلیدهای غیرقابل اعتماد و نگهداری همه آنها
-g --upgrade-alsoپکیج‌های نصب شده هم آپگرید کن
-o --delete-orphansحذف پکیج‌های بدون والد
-A --disable-buggy-antivirusغیرفعال کردن پکیج‌هایی که توسط آنتی ویروس (باگ‌دار) به عنوان ویروس یا مشکوک به ویروس شناخته شده در حین اجرای برنامه

• سوال: نصب اتوماتیک Cygwin چگونه است؟

نصب برنامه‌ی Cygwin به گونه‌ای تعاملی طراحی شده است؛ با این حال روش‌هایی برای اتوماتیک‌سازی نصب وجود دارد. اگر قرار است Cygwin را روی چند سیستم نصب کنید، بهترین راه این است که یکبار آن را نصب کامل (Full install) کنید و تمام پکیج‌های دانلودی را ذخیره نمایید. سپس در سیستم‌های دیگر، برنامه Cygwin را به صورت محلی نصب کنید (Local install) و آدرس پکیج‌های دانلودی را در آن وارد کنید. این کار را می‌توانید به صورت غیر تعاملی و از طریق کدهای دستوری -q -L -l x:\cygwin-local\ که در آن x:\cygwin-local آدرس پکیج‌هایی است که دانلود کرده‌اید (سوال بعدی را ببینید).

• سوال: برنامه نمیتواند فایلهای cygncurses-8.dll یا cygintl-3.dll یا cygreadline6.dll یا … را پیدا کند؟!

به هنگام نصب برنامه، اشتباهی رخ داده است؛ بنابراین شما باید فایل setup.exe را دوباره اجرا کنید و پکیجهایی که مربوط به این dllهای از دست رفته هستند را مجددا نصب کنید.در هنگام نصب، به طور پیش فرض، بسته هایی که قبلا نصب کرده اید، نمایش داده نمیشوند؛ برای نمایش تمامی پکیجهای نصب شده و نصب نشده، در قسمت Select packages to install روی دکمه Full/Part کلیک کنید. در این حالت تمام پکیجهای موجود (اعم از نصب شده و نصب نشده) لیست میشوند. در این لیست باید دنبال پکیجهای از دست رفته، به عنوان مثال libncurses8، بگردید و روی حلقه کنار آن کلیک کنید تا به Reinstall ، یعنی نصب مجدد، تغییر یابد. اکنون میتوانید رویه نصب را ادمه دهید.تذکر: برای اطلاع از اینکه کدام فایل dll مربوط به کدام پکیج میشود، به صفحه http://www.cygwin.com/packages/ بروید و نام فایل dll مورد نظر را جستجو کنید. دقت کنید که باید نام فایل را به طور کامل و به همراه پسوند آن (مثل cygintl-3.dll) وارد کنید. اگر در نتایج جستجو، ورژنهای مختلفی از یک پکیج، لیست شدند، بهتر است آخرین ورژن (که عدد بزرگتری دارد) را نصب کنید.

• سوال: از کجا بفهمم که نسخه قبلی بسته هایی که upgrade کرده ام، چه بوده است؟

برای اطلاع از جزئیات نسخه های ارتقا یافته (upgrade)، باید فایل /var/log/setup.log.full را مشاهده کنید. لیست کوتاهتری از عملیات صورت گرفته را نیز میتوانید در فایل /var/log/setup.log مشاهده نمایید.

• سوال: برای نصب cygwin به چقدر فضای هارد نیاز است؟

میزان فضای مورد نیاز برای نصب، بستگی به تعداد بسته هایی دارد که برای نصب انتخاب کرده اید. اگر همه بسته های cygwin را انتخاب کنید، به فضایی بیش از یک گیگابایت احتیاج دارید.

• سوال: چگونه cygwin را نصب کنم تا مطمئن شوم بسته های اصلی را اشتباهاً حذف نکرده ام؟

برای اینکه مطمئن شوید بسته های اساسی و اصلی را به اشتباه غیرفعال ننموده اید، پیشنهاد میشود ابتدا برنامه را با بسته های پیش فرض نصب کنید؛ سپس دوباره setup.exe را اجرا نموده و در مراحل نصب، تنها لیست بسته های مورد نیاز را انتخاب کنید. برای اینکار روی دکمه view دوبار کلیک کنید تا تبدیل به pending شود. حالا میتوانید لیست بسته های در انتظار نصب را مشاهده کنید. بسته هایی که به آنها احتیاج ندارید غیرفعال کنید و بسته های مورد نیاز را انتخاب و نصب نمایید

• سوال: چگونه همه بسته ها را دانلود و نصب کنم؟

در نسخه های قدیمی cygwin، همه پکیجها به طور خودکار نصب میشد. اما از آنجایی که همه پکیجها برای اکثر کاربران قابل استفاده نیست، قابل انتخاب بسته های مورد نیاز به این برنامه اضافه شد. به طور پیشفرض، بسته هایی که برای کارهای معمولی، ضروری هستند برای نصب انتخاب شده اند. برای کاربردهای خاص (مثل شبیه سازی شبکه ها) به بستهای دیگری نیز به جز بسته های پیشفرض نیاز است که در سوال دیگری این بسته ها معرفی شده اند. اگر قرار باشد همه بسته های cygwin را نصب کنیم (که حجم آن بیش از یک گیگابایت خواهد بود)، در صفحه "select packages"  و در نمای categories، جایی که لیست بسته ها را مشاهده میکنیم، در کنار کلمه "ALL" روی "default" کلیک میکنیم تا از حالت پیش فرض به حالت نصب "Install" تغییر یابد؛ این بدان معنی است که تمام بسته های قابل نصب، برای دانلود و نصب انتخاب شده اند. تغییر حالت از default به install ممکن است چند لحظه طول بکشد. اگر روی دکمه view دوبار کلیک کنیم، لیست بسته هایی که در انتظار دانلود و نصب (pending) هستند، مشاهده مینماییم.  

• سوال: چه بسته هایی مورد نیاز هستند؟

برنامه cygwin یک نصب پیش فرض (default) دارد که مجموعه محدودی از بسته ها را دانلود و نصب میکند؛ برای شبیه سازی و رسم نمودار، به پکیجهای زیر نیاز داریم:EXFree86-base, XFree86-bin, XFree86-prog, XFree86-lib, XFree86-etc, make, patch, perl, gcc, gzip و gcc-g++, gawk, gnuplot و binutilsمهمترین پکیجها در دسته ای (category) با نام "Devel" قرار دارند. ویرایشگرهای متنی نیز در دسته "Editors" قرار دارند

• سوال: وقتی میخواهم cygwin را نصب کنم، سیستم هَنگ (قفل) میکند!

برخی برنامه ها نظیر آنتی ویروسهای McAfee و Norton ممکن است مانع نصب برنامه شوند و در نتیجه باعث هنگ کردن کامپیوتر شما شوند؛ برای پیشگیری از این امر، مراحل زیر را انجام دهید:1- پس از دانلود کردن Setup.exe، میتوانید از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ یعنی این فایل را با آنتی-ویروسهای خود اسکن کنید. پس از حصول اطمینان، آنتی-ویروس را غیرفعال کنید. به عبارت دیگر، قبل از اینکه setup.exe را اجرا کنید، آنتی-ویروس خود را غیرفعال کنید.2- پس از اجرای setup.exe و دانلود پکیجهای مورد نظر میتوانید آنتی-ویروس را مجدداً فعال نموده و فایلهای دانلود شده را اسکن کنید تا مطمئن شوید سالم هستند. 

• سوال: بسته های (package) سیگوین چه هستند؟

هر بسته از برنامه cygwin، قابلیت جدیدی را به برنامه می افزاید؛ به عنوان مثال، بسته gnuplot، یک بسته خط-دستوری است که برای کمک به رسم نمودارها استفاده میشود. با این حال بسیاری از این بسته ها برای کار شبیه سازی با ns2 غیرضروری هستند. لیست کامل بسته هبه همراه توضیحات هر یک ا را میتوانید در آدرس:http://cygwin.com/packages/ مشاهده نمایید

• سوال: نصب خودکار cygwin چگونه است؟

cygwin به گونه ای طراحی شده است که به صورت خودکار و مکانیزه نصب شود؛ یعنی میتوانید برنامه را همزمان دانلود و نصب نمایید.با این وجود، اگر میخواهید این برنامه را برای بار اول و از سایت آن دریافت و نصب نمایید، پیشنهاد میشود که پس از دانلود و اجرای فایل setup.exe، گزینه download without installing را انتخاب نموده و این برنامه را همراه با پکیجهای مورد نیاز آن در هارد دیسک خود ذخیره نمایید. سپس مراحل نصب را به صورت محلی (install from local directory) انجام دهید. 

• سوال: چه رویه نصبی برای cygwin پیشنهاد میشود؟

راهکار پیشنهادی نصب سیگوین (cygwin) در درجه اول، دانلود پکیج آن از همین سایت و نصب آن مطابق راهنمای منتشر شده میباشد. راه حل بعدی، دریافت فایل setup.exe از سایت ایجاد کننده سیگوین (cygwin) و دانلود پکیجهای مورد نیاز است.

• سوال: برنامه سیگوین (cygwin) را از کجا تهیه کنم؟

به سایت http://cygwin.com/install.html بروید. آخرین نسخه منتشر شده این نرم افزار به همراه پکیجهای مختلف آن و راهنمای نصبشان را در آنجا خواهید یافت. قابل ذکر است، در صورتی که میخواهید از نسخه های قدیمی این نرم افزار استفاده کنید، باید در سایتهای دیگر جستجو کنید! این سایت فقط امکان دانلود آخرین نسخه و یا آپدیت کردن نسخه های قدیمی را برای شما فراهم میکند.
سایت شخصی مهندس محمد فرزاد یزدی-مهندس نرم افزار-طراحی وب واکنش گرا-برنامه نویسی تحت وب-مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات فروشگاه الکترونیکی نشر الکترونیک آنی-فروش آنلاین کتاب و تجهیزات کامپیوتر- نرم افزارهای حسابداری و اکسل-برنامه نویسی سایت شخصی دکتر حمیدرضا صنعتی فوق تخصص قلب و عروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی-بهترین متخصص و فوق تخصص قلب و عروق در شرق و غرب و جنوب و شمال تهران شرکت تدبیر انرژی سپهر بهینه سازی کیفیت توان، بهبود کیفیت توان، افزایش کیفیت توان، انجام پروژه های کیفیت توان دکتر پریسا علمی متخصص و فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان و نازایی-بهترین جراح و متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان در تهران-متخصص زنان و زایمان خوب در تهران