فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت اول)

 مفاهيم فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات

اين ماژول، کاربران را قادر مي‌سازد تا مفاهيم کلّي فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات را فراگرفته و قسمت‌هاي مختلف کامپيوتر را بشناسند. مدت اين دوره 12 ساعت مي‌باشد.

 

بعد از مطالعه اين بخش، کاربران بايد قادر باشند:

 

 

·         مفهوم سخت‌افزار کامپيوتر را درک کنند؛ عواملي که روي کارايي کامپيوتر تأثير مي‌گذارند، فراگيرند؛ وسايل جانبي را بشناسند.

·         مفهوم نرم‌افزار را درک کنند و مثال‌هايي از برنامه‌هاي کاربردي و سيستم‌هاي عاملي که مي‌شناسند عنوان نمايند.

·         نحوه بکارگيري شبکه‌هاي اطلاعاتي توسط کامپيوترها را درک کنند؛ انتخاب‌هاي مختلف در اتصال به اينترنت را فراگيرند.

·         مفاهيم فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات را دريافته و مثال‌هاي کاربردي آن در زندگي روزمره‌ي خود را بيان کنند.

·         ارتباط ميان سلامت، ايمني و محيط زيست را با کاربري  کامپيوتر، دريابند.

·         راهکارهاي امنيتي مهم درخصوص کار با کامپيوترها را تشخيص دهند.

·         مطالب قانوني مهم مربوط به حقوق کپي‌رايت و حفاظت داده‌ها را در ارتباط با کامپيوتر، دريابند.

مجموعه مهارت‌هادسته
·   مفاهيم

 

·   کارايي کامپيوتر

·   حافظه و مخازن ذخيره‌سازي

·   وسايل ورودي و خروجي

سخت‌افزار
·   مفاهيمنرم افزار
·   انواع شبکه

 

·   انتقال داده

شبکه
·   دنياي الکترونيک

 

·   ارتباطات

·   جوامع مجازي

·   سلامت

·   محيط زيست

ICT در زندگي روزانه
·   هويت و تأييد هويت

 

·   امنيت داده‌ها

·   ويروس‌ها

امنيت
·   کپي‌رايت

 

·   حفاظت داده‌ها

حقوق

تعریف فن آوری اطلاعات و ارتباطات: فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) يک اصطلاح بسيار گسترده است و شامل تمام وسايل ارتباطي و کاربردي (نظير راديو، تلويزيون، تلفن‌هاي سلولي، سخت‌افزار و نرم افزار کامپيوتر و شبکه، سيستم‌هاي ماهواره‌اي و غیره) و همچنين خدمات و کاربردهاي مختلفي که اين وسايل ارائه مي‌کنند (نظير ويديو کنفرانس، آموزش و درمان و کار از راه دور و غیره) مي‌باشد. به عبارت ساده‌تر، «به کارگيري تکنولوژي‌هاي مختلف در سيستم‌هاي کامپيوتري به منظور ذخيره‌سازي، بازيابي، پردازش و انتقال داده‌ها» را فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات مي‌گويند.

تعریف کامپیوتر: کامپيوتر (Computer) چنانکه از نام آن پيداست، يک وسيله‌ي «محاسبه‌گر» است. به عبارت دقيق‌تر، کامپيوتر وسيله‌اي الکترونيکي است که «داده‌ها» را از طريق وسايل ورودي (مثل صفحه‌کليد) و حافظه‌، مي‌گيرد و طبق روال‌ها و دستورالعمل‌هاي از قبل تعيين شده، آن‌ها را پردازش نموده و اطلاعات حاصله را به وسايل خروجي (مثل پرينتر و مانيتور) مي‌فرستد.

تفاوت داده، اطلاعات و دانش

تذکر: داده‌ها و اطلاعات، با هم تفاوت دارند و نبايد آنها را به جاي هم به کار برد.

به عنوان مثال، عدد 120345، يک عدد شش رقمي است؛ اما وقتي پردازش مي‌شود، به صورت 12:03:45 در مي‌آيد و بيانگر ساعت سيستم است. يا مثلاً دنباله‌اي از اعداد 1، 2-، 3، 1-و 5 به عنوان داده، وارد کامپيوتر مي‌شوند و پس از انجام عمليات مرتب‌سازي (Sort) به صورت 2-، 1-، 1، 3، و 5 در مي‌آيند؛ در واقع پس از پردازش شدن‌ها، از حالت داده‌هاي خام، به صورت اطلاعات در مي‌آيند، بنابراين:

*    داده‌ها (Data)، حقايق (Fact) دنياي پيرامون ما هستند؛ داده‌ها همان سمبل‌ها، کاراکترها، ارقام، سيگنال‌ها و علامت‌ها هستند که هنوز پردازش نشده‌ خام هستند.

 

*    اطلاعات (Information)، داده‌هاي پردازش شده هستند.

*    دانش (Knowledge)، مجموعه‌اي از اطلاعات طبقه‌بندي شده و پردازش شده است.

پردازش-داده-اطلاعات-دانش-خرد-سایت مهندس محمد فرزاد یزدی

اجزای اصلی کامپیوتر کدامند؟

هر کامپيوتر از دو بخش اصلي سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکيل شده است. سخت‌افزار کامپيوتر، به تمامي قسمت‌هاي فيزيکي و قابل لمس کامپيوتر اطلاق مي‌شود. همه‌ي مدارها و ابزار جانبي کامپيوتر، جزو سخت‌افزار آن محسوب مي‌شوند. نرم‌افزار، همان برنامه‌هايي است که روي سخت‌افزار کامپيوتر نصب مي‌شود و در حقيقت، مجموعه‌اي از دستورات، داده‌ها و اطلاعاتي است که براي انجام کارهاي مشخص به وسيله کامپيوتر و يا لوازم جانبي آن تهيه شده است. نرم‌افزار ممکن است سيستمي (سيستم‌عامل، درايورهاي سخت‌افزارها، زبان‌هاي برنامه‌نويسي) يا کاربردي (مثل فتوشاپ، ورد و …) باشد.

زبان ماشین یا زبان کامپیوتر چیست؟

  • زباني که کامپيوتر آن را مي‌فهمد و با آن کار مي‌کند، «زبان ماشين» ناميده مي‌شود که از يک سري اعداد 0 و 1 (اعداد دودويي يا باينري) تشکيل يافته است. هر دستور، قبل از اجرا شدن، به صورت رشته‌اي از اعداد صفر و يک در مي‌آيد. از آنجا که کار با زبان ماشين مشکل است، زبان‌هاي برنامه‌نويسي عرضه شده‌اند که ساده‌تر هستند و به کمک برنامه‌هاي مترجم يا مفسّر، به زبان ماشين (0 و 1) تبديل کنند.

بیشتر بخوانید:

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت اول)

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت دوم)-سخت افزار ۱

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت سوم)-سخت افزار ۲

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت چهارم)- نرم افزار

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت پنجم)-شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت ششم)-کاربردهای ICT

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت هفتم)-سلامت در ICT و حفظ محیط زیست

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت هشتم)-امنیت و حریم خصوصی

اشتراک گذاری

Comments are closed.

سایت شخصی مهندس محمد فرزاد یزدی-مهندس نرم افزار-طراحی وب واکنش گرا-برنامه نویسی تحت وب-مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات فروشگاه الکترونیکی نشر الکترونیک آنی-فروش آنلاین کتاب و تجهیزات کامپیوتر- نرم افزارهای حسابداری و اکسل-برنامه نویسی سایت شخصی دکتر حمیدرضا صنعتی فوق تخصص قلب و عروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی-بهترین متخصص و فوق تخصص قلب و عروق در شرق و غرب و جنوب و شمال تهران شرکت تدبیر انرژی سپهر بهینه سازی کیفیت توان، بهبود کیفیت توان، افزایش کیفیت توان، انجام پروژه های کیفیت توان دکتر پریسا علمی متخصص و فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان و نازایی-بهترین جراح و متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان در تهران-متخصص زنان و زایمان خوب در تهران