فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت اول)

 مفاهیم فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

این ماژول، کاربران را قادر می‌سازد تا مفاهیم کلّی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را فراگرفته و قسمت‌های مختلف کامپیوتر را بشناسند. مدت این دوره ۱۲ ساعت می‌باشد.

بعد از مطالعه این بخش، کاربران باید قادر باشند:

 

·         مفهوم سخت‌افزار کامپیوتر را درک کنند؛ عواملی که روی کارایی کامپیوتر تأثیر می‌گذارند، فراگیرند؛ وسایل جانبی را بشناسند.

·         مفهوم نرم‌افزار را درک کنند و مثال‌هایی از برنامه‌های کاربردی و سیستم‌های عاملی که می‌شناسند عنوان نمایند.

·         نحوه بکارگیری شبکه‌های اطلاعاتی توسط کامپیوترها را درک کنند؛ انتخاب‌های مختلف در اتصال به اینترنت را فراگیرند.

·         مفاهیم فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را دریافته و مثال‌های کاربردی آن در زندگی روزمره‌ی خود را بیان کنند.

·         ارتباط میان سلامت، ایمنی و محیط زیست را با کاربری  کامپیوتر، دریابند.

·         راهکارهای امنیتی مهم درخصوص کار با کامپیوترها را تشخیص دهند.

·         مطالب قانونی مهم مربوط به حقوق کپی‌رایت و حفاظت داده‌ها را در ارتباط با کامپیوتر، دریابند.

مجموعه مهارت‌ها دسته
·   مفاهیم

·   کارایی کامپیوتر

·   حافظه و مخازن ذخیره‌سازی

·   وسایل ورودی و خروجی

سخت‌افزار
·   مفاهیم نرم افزار
·   انواع شبکه

·   انتقال داده

شبکه
·   دنیای الکترونیک

·   ارتباطات

·   جوامع مجازی

·   سلامت

·   محیط زیست

ICT در زندگی روزانه
·   هویت و تأیید هویت

·   امنیت داده‌ها

·   ویروس‌ها

امنیت
·   کپی‌رایت

·   حفاظت داده‌ها

حقوق

تعریف: فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) یک اصطلاح بسیار گسترده است و شامل تمام وسایل ارتباطی و کاربردی (نظیر رادیو، تلویزیون، تلفن‌های سلولی، سخت‌افزار و نرم افزار کامپیوتر و شبکه، سیستم‌های ماهواره‌ای و غیره) و همچنین خدمات و کاربردهای مختلفی که این وسایل ارائه می‌کنند (نظیر ویدیو کنفرانس، آموزش و درمان و کار از راه دور و غیره) می‌باشد. به عبارت ساده‌تر، «به کارگیری تکنولوژی‌های مختلف در سیستم‌های کامپیوتری به منظور ذخیره‌سازی، بازیابی، پردازش و انتقال داده‌ها» را فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات می‌گویند.

تعریف: کامپیوتر (Computer) چنانکه از نام آن پیداست، یک وسیله‌ی «محاسبه‌گر» است. به عبارت دقیق‌تر، کامپیوتر وسیله‌ای الکترونیکی است که «داده‌ها» را از طریق وسایل ورودی (مثل صفحه‌کلید) و حافظه‌، می‌گیرد و طبق روال‌ها و دستورالعمل‌های از قبل تعیین شده، آن‌ها را پردازش نموده و اطلاعات حاصله را به وسایل خروجی (مثل پرینتر و مانیتور) می‌فرستد.

تذکر: داده‌ها و اطلاعات، با هم تفاوت دارند و نباید آنها را به جای هم به کار برد.

به عنوان مثال، عدد ۱۲۰۳۴۵، یک عدد شش رقمی است؛ اما وقتی پردازش می‌شود، به صورت ۱۲:۰۳:۴۵ در می‌آید و بیانگر ساعت سیستم است. یا مثلاً دنباله‌ای از اعداد ۱، ۲-، ۳، ۱-و ۵ به عنوان داده، وارد کامپیوتر می‌شوند و پس از انجام عملیات مرتب‌سازی (Sort) به صورت ۲-، ۱-، ۱، ۳، و ۵ در می‌آیند؛ در واقع پس از پردازش شدن‌ها، از حالت داده‌های خام، به صورت اطلاعات در می‌آیند، بنابراین:

ü    داده‌ها (Data)، حقایق (Fact) دنیای پیرامون ما هستند؛ داده‌ها همان سمبل‌ها، کاراکترها، ارقام، سیگنال‌ها و علامت‌ها هستند که هنوز پردازش نشده‌ خام هستند.

ü    اطلاعات (Information)، داده‌های پردازش شده هستند.

ü    دانش (Knowledge)، مجموعه‌ای از اطلاعات طبقه‌بندی شده و پردازش شده است.

پردازش-داده-اطلاعات-دانش-خرد-سایت مهندس محمد فرزاد یزدی

هر کامپیوتر از دو بخش اصلی سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل شده است. سخت‌افزار کامپیوتر، به تمامی قسمت‌های فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر اطلاق می‌شود. همه‌ی مدارها و ابزار جانبی کامپیوتر، جزو سخت‌افزار آن محسوب می‌شوند. نرم‌افزار، همان برنامه‌هایی است که روی سخت‌افزار کامپیوتر نصب می‌شود و در حقیقت، مجموعه‌ای از دستورات، داده‌ها و اطلاعاتی است که برای انجام کارهای مشخص به وسیله کامپیوتر و یا لوازم جانبی آن تهیه شده است. نرم‌افزار ممکن است سیستمی (سیستم‌عامل، درایورهای سخت‌افزارها، زبان‌های برنامه‌نویسی) یا کاربردی (مثل فتوشاپ، ورد و …) باشد.

  • زبانی که کامپیوتر آن را می‌فهمد و با آن کار می‌کند، «زبان ماشین» نامیده می‌شود که از یک سری اعداد ۰ و ۱ (اعداد دودویی یا باینری) تشکیل یافته است. هر دستور، قبل از اجرا شدن، به صورت رشته‌ای از اعداد صفر و یک در می‌آید. از آنجا که کار با زبان ماشین مشکل است، زبان‌های برنامه‌نویسی عرضه شده‌اند که ساده‌تر هستند و به کمک برنامه‌های مترجم یا مفسّر، به زبان ماشین (۰ و ۱) تبدیل کنند.
اشتراک گذاری

پرسش و پاسخ‌های اخیر
  • click 31 مارس 2019 در 11:29 ق.ظ

    This is a topic which is near to my heart… Cheers!
    Exactly where are your contact details though?

1 69 70 71
سایت شخصی مهندس محمد فرزاد یزدی-مهندس نرم افزار-طراحی وب واکنش گرا-برنامه نویسی تحت وب-مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات فروشگاه الکترونیکی نشر الکترونیک آنی-فروش آنلاین کتاب و تجهیزات کامپیوتر- نرم افزارهای حسابداری و اکسل-برنامه نویسی سایت شخصی دکتر حمیدرضا صنعتی فوق تخصص قلب و عروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی-بهترین متخصص و فوق تخصص قلب و عروق در شرق و غرب و جنوب و شمال تهران شرکت تدبیر انرژی سپهر بهینه سازی کیفیت توان، بهبود کیفیت توان، افزایش کیفیت توان، انجام پروژه های کیفیت توان دکتر پریسا علمی متخصص و فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان و نازایی-بهترین جراح و متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان در تهران-متخصص زنان و زایمان خوب در تهران