فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت سوم)-سخت افزار 2

2-1-1 قسمت‌هاي اصلي کامپيوتر

کامپيوتر داراي چهار بخش اصلي است که عبارتند از: واحد پردازش مرکزي (CPU)، حافظه (RAM و ROM)، ديسک سخت (Hard Disk)، وسايل ورودي/خروجي (I/O).

واحد ورودي براي دريافت داده‌ها، واحد حافظه براي نگهداري داده‌ها و اطلاعات و دستورالعمل‌ها و نتايج، واحد پردازش براي انجام محاسبات و پردازش روي داده‌هاي دريافتي و واحد خروجي براي نمايش يا چاپ نتايج، تعبيه شده‌اند.

بورد اصلي (يا بورد اصلي) و کارت گرافيک (يا کارت ويديويي) نيز بخش‌هاي ديگر کامپيوتر هستند. بورد اصلي از مدارات الکترونيکي بسيار زيادي تشکيل شده و پردازنده، هارد، حافظه، درگاه‌ها و تمام کارت‌هاي توسعه، به آن ضميمه مي‌شوند. کارت گرافيک، تصويري که قرار است در مانيتور نمايش داده شود، ايجاد مي‌کند و از قسمت‌هايي نظير پردازنده‌ي گرافيکي، حافظه‌ي گرافيکي، سينک حرارتي و پورت‌هاي مختلف تشکيل شده است.

الف- واحد پردازش مرکزي

 • مغز کامپيوتر محسوب مي‌شود.
 • از ميليون‌ها قطعه‌ي الکترونيکي نظير ترانزيستور، خازن و مقاومت تشکيل شده است.
 • سرعت آن که عبارت است از تعداد سيکل‌هاي دستوري که در واحد زمان اجرا مي‌شوند، و کامپيوترهاي امروزي، سرعت‌هاي گيگا هرتزي (GHz) دارند.
 • شرکت‌هاي Intel و AMD بزرگترين توليدکنندگان CPU هستند.
 • به منظور افزايش کارايي پردازنده‌ها، و اجراي چندين سيکل دستورالعمل به صورت همزمان، امروزه پردازنده‌هاي چند هسته‌اي (Multi Core) وارد بازار شده‌اند.
 • از سه بخش عمده تشکيل شده است. 1- واحد محاسبه و منطق (ALU) براي انجام عمليات محاسباتي (جمع، تفريق، ضرب و تقسيم) و منطقي (مقايسه‌اي)، 2- رجيسترها يا ثبّات‌ها (Registers) که واحدهاي حافظه‌ي موقتي براي ذخيره‌سازي داده‌ها با سرعت بسيار بالا هستند و 3- واحد کنترل (CU) براي کنترل ترتيب و زمان‌بندي عمليات اجرايي.
 • سيکل دستور العمل عبارت است از مجموعه‌ي عمليات Fetch، Decode و Execute.

ب- حافظه و وسايل ذخيره‌سازي ديگر

 • حافظه‌ها، مکان‌هاي ذخيره‌سازي داده‌ها، اطلاعات، دستورالعمل‌ها و نتايج، به صورت موقت (RAM) يا دائم (ROM) هستند.
 •  
واحدهاي اطلاعاتي

 

کوچکترين واحد اطلاعاتي، بيت (Bit) و بقيه‌ي واحدها به صورت زير است:

240 Bytes =230 KB= 220 MB= 210 GB1 TeraByte (TB)4 Bits= ½ Byte1 Nibble
250 Bytes =240 KB= 240 MB= 230 GB1 PetaByte (PB)8 Bits= 1 Byte1 Byte
260 Bytes =250 KB= 240 MB= 230 GB1 ExaByte (EB)16 Bits= 2 Bytes1 Word
270 Bytes =260 KB= 240 MB= 230 GB1 ZettaByte (ZB)210 Bytes1 KiloByte (KB)
280 Bytes =270 KB= 240 MB= 230 GB1 YottaByte (YB)220 Bytes =210 KB1 MegaByte (MB)
  230 Bytes =220 KB= 210 MB1 GigaByte (GB)

 

 

جدول 3 – واحدهاي اطلاعاتي
 • انواع حافظه از نظر تکنولوژي ساخت عبارتند از: رجيسترها، حافظه‌ي اصلي (RAM و ROM) و حافظه‌ي جانبي (کمکي يا ثانويه) که به ترتيب ذکر شده، ظرفيت آنها افزايش و سرعت و قيمت آنها کاهش مي‌يابد. بنابراين سرعت RAM (اصلي) از ROM و هارد ديسک (جانبي) و حافظه‌ي فلش، بيشتر است.
 • انواع حافظه از نظر عمليات نوشتن اطلاعات روي آنها، به دو دسته‌ي RAM (حافظه با دستيابي تصادفي يا حافظه‌ي هم خواندني و هم نوشتني) و ROM (حافظه‌ي فقط خواندني) تقسيم مي‌شوند.
 • حافظه‌ها از نظر استفاده از منبع تغذيه (انرژي الکتريکي) به دو دسته‌ي حافظه‌هاي فرّار يا مانا (Volatile) و حافظه‌هاي غيرفرّار يا نامانا (Non-Volatile) تقسيم مي‌شوند.
 • ظرفيت حافظه‌هاي امروزي بر حسب GB (گيگابايت) اندازه‌گيري مي‌شوند. واحدهاي اطلاعاتي در جدول 3 نشان داده شده‌اند.
 • حافظه‌ي ROM-BIOS يک تراشه‌ي الکترونيکي است که روي برد اصلي سيستم قرار دارد. اين حافظه، از نوع فقط خواندني بوده و کامپيوتر را قادر مي‌سازد تا سيستم‌عامل را شروع و با وسايل مختلفي نظير صفحه‌کليد، موس، مانيتور و … ارتباط داشته باشد. در واقع اين حافظه، حاوي BIOS است. BIOS نيز يک نرم‌افزار ثابت (Firmware) و پيش‌ساخته و ذخيره شده در ROM-BOS است؛ هر زمان که دسترسي به سيستم‌عامل و برنامه‌هاي موجود در هارد مقدور نباشد، اين نرم‌افزار مشخص مي‌کند که کامپيوتر چه کارهايي مي‌تواند انجام دهد.
 • حافظه‌ي کَش (Cache) يا نهان، يک حافظه بسيار سريع و کم‌ظرفيت درون CPU (سطح 1) يا روي بورد اصلي (سطح 2 يا سطح 3) است که براي کاهش تعداد مراجعات CPU به حافظه‌ي اصلي و افزايش سرعت دستيابي به اطلاعات و در نتيجه، افزايش سرعت اجراي عمليات ايجاد شده است. اگر داده‌هايي که CPU به دنبال آن است، در Cache وجود داشته باشد (Hit) که با سرعت بالايي از روي آن مي‌خواند (يا مي‌نويسد) و اگر داده‌هايي که CPU به دنبال آن است در Cache نباشد (Miss) آنها را از RAM مي‌خواند.
 • حافظه‌ها هر چقدر به پردازنده نزديک‌تر باشند، سرعت‌شان بيشتر و ظرفيتشان کمتر است.
 • هارد ديسک (HDDHard Disk Drive) هم نوعي وسيله‌ي ذخيره‌سازي محسوب مي‌شود که ظرفيت آن بسيار بيشتر از RAM بوده (ولي سرعتش کمتر است)، قابل خواندن و نوشتن است و خاصيت Non-Volatile دارد. سيستم‌عامل و برنامه‌هاي کاربردي روي هارد ذخيره مي‌شوند. هارد را مي‌توان پارتيشن‌بندي نمود. هارد ديسک‌ها به طور کلي دو دسته‌اند: داخلي (Internal) يا اوليه و خارجي (External) يا ثانويه.
انواع-رسانه-های-ذخیره-سازی-سایت-مهندس-محمد-فرزاد-یزدی

 

 

شکل 2: انواع رسانه‌هاي ذخيره‌سازي (از بالا به پايين، سرعت دستيابي کمتر و ظرفيت ذخيره‌سازي بيشتر مي‌شود)

 • فلاپي‌ديسک‌ها يا ديسکت‌ها، نوعي از ديسک‌هاي مغناطيسي و رسانه‌هاي نسبتاً قديمي براي ذخيره‌سازي داده‌ها هستند. اين نوع از رسانه‌ها، سرعت و ظرفيت محدودي (44/1 مگابايت) دارند. اطلاعات درون فلاپي‌ها به وسيله‌ي Floppy Driver خوانده مي‌شود.
 • انواع مختلف CDها و DVDها و Blu-Ray نيز جزو رسانه‌هاي ذخيره‌سازي محسوب مي‌شوند. انواع مختلف اين رسانه‌هاي ذخيره‌سازي به همراه مشخصات آنها در جدول 4 ليست شده‌اند.
 • حافظه‌هاي فلش (Flash Memory, Flash Drive, Cool Disk) نيز از رسانه‌هاي ذخيره‌سازي مي‌باشند. در اين وسايل از تکنولوژي درايو حالت جامد (SSD) استفاده مي‌شود. همه‌ي آنها داراي اتصال USB جاسازي شده بوده و ظرفيت و سرعت انتقال داده از فاکتورهاي اساسي اين رسانه‌ها هستند.
 • کارت‌هاي حافظه (Memory Card, Flash Memory Card) معمولاً براي ذخيره‌ي اطلاعات ديجيتالي در وسايل الکترونيکي نظير دوربين‌هاي ديجيتال، تلفن‌هاي همراه، لپ‌تاپ‌ها و پخش‌کننده‌هاي صوتي به کار مي‌روند. يکي از نمونه‌هاي قديمي آنها،MMC يا کارت‌هاي مولتي‌مديا بودند. امروزه اکثر کارتهاي حافظه به صورت (Secure Digital)SD  هستند. کارت‌هاي SD از نظر استانداردها و ظرفيت، توسعه يافته و دو دسته‌ي SDHC (ظرفيت 4 تا 32 گيگابايت) و SDXC (ظرفيت 32 گيگا تا 2 ترابايت) از آنها مشتق شده‌اند. از نظر سرعت خواندن/نوشتن (و سرعت واسط باس Bus I/F) به کلاس‌هاي مختلف کلاس ، کلاس ، کلاس ، کلاس  و UHS(Ultra High Speed ) و از نظر اندازه به سه دسته‌ي Full، Mini و Micro تقسيم مي‌شوند. براي خواندن کارت‌هاي حافظه در کامپيوتر، از دستگاه‌هاي Memory Reader استفاده مي‌شود که با يک کابل به پورت USB کامپيوتر وصل مي‌شوند. البته در برخي لپ‌تاپ‌ها، اسلات‌هاي متناسب با نوع کارت حافظه وجود دارند که نياز به وسايل واسط را براي خواندن از (يا نوشتن روي) حافظه مرتفع مي‌سازند.
 • گاهي اوقات، درايوهاي هارد، حافظه‌هاي فلش يا مموري کارت‌ها، غيرقابل نوشتن (Write-Protected) مي‌شوند. اگر مشکل سخت‌افزاري نباشد (از جمله Lock شدن و ضربه خوردن) مي‌توان آنها را با دو استراتژي متفاوت، به حالت اوليه باز گرداند. الف) در محيط CMD (تايپ cmd در پنجره‌ي run)، به اين ترتيب عمل کنيد: 1- بعد از باز کردن CMD تايپ کنيد diskpart و اينتر بزنيد. 2- تايپ کنيد list disk و اينتر بزنيد. 3- از ميان ديسک‌هايي که ليست شده‌اند، شماره‌ي ديسکي که غيرقابل نوشتن شده را پيدا کنيد (مثلاً 3). 4- دستور select disk 3 را تايپ کنيد که در اينجا 3 همان شماره ديسک غيرقابل نوشتن است. اينتر بزنيد. 5- دستور attributes disk clear readonly را تايپ و اينتر را بزنيد. براي غيرقابل نوشتن کردن ديسک، در دستور پنجم به جاي clear تايپ کنيد set ب) اگر مشکل از رجيستري ويندوز باشد، وارد رجيستري شده (تايپ regedit در پنجره‌ي run) و به قسمت زير برويد: Hkey_Local_MachineSystemCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies

روي WriteProtect دوبار کليک کنيد و مقدار (Value) را به 0 تغيير دهيد. اگر WriteProtect به طور کلي وجود نداشت، آن را در مسير فوق ايجاد کنيد؛ به اين معني که روي StorageDevicePolicies کليک راست کنيد، روي New Dword (32bit) Value کليک کنيد، نام آن را به WriteProtect تغيير داده و مقدار (Value) آن را 0 کنيد.

 

 

جدول 4 -انواع مختلف CD، DVD و BD

نام رسانهانواع رسانهظرفيتمشخصاتتوضيحات
Compact Disk (CD)CD / CD-ROM≈ 700 MBفقط خواندني 

 

Each “X” number means X times 150KB for CDs and X times 1.39MB for DVDs.

 

“+ ” سرعت بيشتر و قابليت Drag/Drop دارد و توسط درايورهاي “–” قابل خواندن نيست.

 

ROM: Read Only Memory

R: Recordable

RW, RE: Rewritable

DL: Double Layer

CD-R≈ 700 MBفقط يکبار قابل نوشتن
CD-RW≈ 700 MBچندبار قابل نوشتن
Digital Versatile Disc (DVD)DVD / DVD-ROM≈ 4.7 GBفقط خواندني
DVD-R / DVD+R≈ 4.7 GBفقط يکبار قابل نوشتن
DVD-RW / DVD+RW≈ 4.7 GBچندبار قابل نوشتن
DVD … DL≈ 8.5 GBدو لايه قابل نوشتن
Blu-Ray (BD)BD-Rتک لايه ≈ 25 GB

 

دو لايه ≈ 50 GB

فقط يکبار قابل نوشتن
BD-REتک لايه ≈ 25 GB

 

دو لايه ≈ 50 GB

چندبار قابل نوشتن
 • در حال حاضر، مخازن ذخيره‌سازي آنلاين (Online File Storage) با بهره‌گيري از تکنولوژي‌هاي اينترنتي، رواج بسياري يافته‌اند. در اين روش، فايلها را مي‌توان از طريق برخي سايت‌ها (DropBox, SkyDrive, iCloud) روي فضاي اينترنتي ذخيره نمود. به اين روش، روش ذخيره‌سازي ابري (Cloud Storing) و به شرکت‌هاي ارائه‌دهنده‌ي اين خدمات، File Hosting Server يا Cloud Storage Server يا Online File Storage Provider يا Cyberlocker مي‌گويند.

پ- وسايل ورودي/خروجي در کامپیوتر

 • ورودي، يعني داده يا سيگنالي که توسط سيستم دريافت مي‌شود. وسايل ورودي (Input Devices)، وسايلي هستند که اين داده‌ها يا سيگنال‌ها از طريق آنها به کامپيوتر منتقل مي‌شود (مثل موس و صفحه کليد).
 • خروجي، داده يا سيگنالي است که توسط سيستم ارسال مي‌شود. وسايل خروجي (Output Devices) ، وسايلي هستند که داده‌ها يا اطلاعات را براي برنامه‌ها ديگر يا کاربر، فراهم مي‌کنند (مثل پرينتر).
 •  

 

شکل 3 کابل USB نوع A و B

 • در ميان وسايل ورودي و خروجي، وسايلي هستند که هم حکم خروجي‌دهنده و هم ورودي‌گيرنده را دارند (مثل صفحات لمسي). برخي از اين وسايل به همراه وسايل ورودي/خروجي، در جدول 6 ليست شده‌اند.

پورت يا درگاه (Port) چیست

پورت، محلي است فيزيکي، براي اتصال وسايل I/O به کامپيوتر. دسته‌بندي پورت‌ها و کابل‌ها به صورت زير است:

1- USB شامل يو.اس.بي نوع A (استاندارد) نر و ماده (Male-Female)، ميني (Mini USB) ، ميکرو (Micro USB) و نوع B (USB type B). سه نسخه‌ي اين پورت عبارتند از USB 1.0/1.1 و  USB 2.0  و USB 3.0 که سرعتشان از راست به چپ بيشتر مي‌شود. جدول 6، مقايسه‌ي سرعت اين سه نسخه را نمايش مي‌دهد.

نماد کليه‌ي کابل‌هاي USB به شکل  مي‌باشد.

2- صوتي شامل 3.5mm Headphone Jack و Digital Optical Audio

3- ويديويي شامل VGA (Video Graphics Array)، DVI (Digital Visual Interface)، Separate Video (S-Video)

4- صوتي و تصويري شامل RCA(Radio Corporation of America) و HDMI (High Definition Multimedia Interface)

5- داده يا Data شامل IDE (Integrated Drive Electronics)، SATA (Serial Advanced Technology Attachment)، eSATA (External Serial Advanced Technology Attachment)، FireWire (IEEE 1394).

6- شبکه‌اي (براي خطوط تلفن  RJ-11، براي کابل شبکه يا اترنت RJ-45) مي‌باشد.

7- پورتهاي سريال (Serial) و موازي (Parallel) که براي کاربردهاي مختلف استفاده مي‌شوند. پورت‌هاي سريال (RS-232) داده‌ها را به صورت بيت به بيت منتقل مي‌کنند و با عنوان COM1 و COM2 شناخته مي‌شوند. پورت‌هاي موازي با عنوان LPT1 و LPT2 شناخته مي‌شوند. امروزه به جاي اين پورت‌ها از پورت‌هاي FireWire و USB به خاطر سرعت بيشتر استفاده مي‌کنند.

 • پورت‌هايي که در بالا عنوان شد، پورت‌هاي فيزيکي (و قابل لمس) هستند. در مقابلِ پورت‌هاي فيزيکي (Physical)، پورت‌هاي مجازي (Virtual Ports) هستند که براي ارتباط دو برنامه‌ي کاربردي مختلف (در شبکه‌هاي کامپيوتري)، استفاده مي‌شوند. اين پورت‌ها، در واقع يک مسير مجازي براي ارسال و دريافت داده‌ها ايجاد مي‌کنند.
 • در کامپيوتر 65535 پورت مجازي وجود دارد که البته، همه‌ي اين پورت‌ها باز نيستند! تنها براي کاربردها و اهداف خاصي باز مي‌شوند. براي جستجوي پورت‌هاي باز، از برنامه‌هاي Port Scanner استفاده مي‌شود. برخي از اين پورت‌ها به طور رسمي، براي کاربرد خاصي مشخص شده‌اند؛ مثلاً پورت‌هاي 20 و 21 براي پروتکل انتقال فايل (FTP)، پورت 80 براي Http، پورت‌هاي 109 و 110 به ترتيب براي POP2 و POP3. برخي پورت‌ها هم به طور غيررسمي براي کاربرد خاص مشخص شده‌اند؛ مثل 8080 براي Http Proxy. پورت‌هاي مجازي، عموماً موقعيت‌هاي مناسبي را براي هکرها (Hacker) به منظور نفوذ به کامپيوترها، فراهم مي‌آورند؛ به همين دليل از نرم‌افزار‌ها و یا سخت‌افزارهاي امنيتي نظير ديواره‌هاي آتشين (Firewall) براي کنترل پورت‌هاي مجازي و جلوگيري از دسترسي‌هاي غيرمجاز، استفاده مي‌شود.
وسايل وروديMouse وسيله‌ي اشاره‌گري؛ حرکت دو بُعدي؛ حداقل 2 دکمه براي کليک؛ تشخيص حرکت روي سطح از طريق گوي، ديودهاي نوري (Optical) يا اشعه‌ي ليزر
Keyboard وسيله‌ي تايپ؛ متشکل از کليدهاي منظم؛ هر کليد براي کاراکتر و سمبل خاص؛ ترکيب کليدها، سمبل‌هاي جديد ايجاد مي‌کند؛ صفحه کليد استاندارد QWERTY نام دارد.
Trackball وسيله‌ي اشاره‌گري مشتمل بر يک گوي که حسگرهايي براي تشخيص حرکت دوبعدي روي آن قرار دارند؛ سطح زير آن اهميتي ندارد که چگونه باشد (برخلاف موس)
Scanner نوشته‌ها و تصاوير را به وسيله تابش نور، اسکن کرده و به تصاوير ديجيتال تبديل مي‌کند؛ انواع و کاربردهاي مختلفي دارند و بارکدخوان نيز نوعي اسکن محسوب مي‌شود.
Touchpad وسيله‌ي اشاره‌گري که از حسگرهاي لمسي (خازني) بهره مي‌گيرد و با توجه به حرکت يا ضربه‌ي انگشتان کاربر روي صفحه‌ي مسطح آن، اشاره‌گر را حرکت داده يا کليک مي‌کند (روي لپ‌تاپ‌ها به جاي موس).
Stylus قلمي است که براي نوشتن يا نقاشي کشيدن يا جابجا کردن اشياء گرافيکي روي صفحات لمسي استفاده مي‌شود. براي انجام کارهاي ظريف، به جاي انگشت از اين قلمها استفاده مي‌شود.
Joystick دسته‌ي است که براي انجام بازي‌هاي رايانه‌اي (ويديويي) با کامپيوتر يا کنسول‌هاي بازي مثل آتاري يا اکس-باکس و…به کار مي‌رود. رايج‌ترين نوع آن آنالوگ استيک است.
Web camera دوربين ويديويي است که تصاويرش را بصورت بلادرنگ به کامپيوتر يا شبکه‌ي کامپيوتري ارسال مي‌کند. غالباً به وسيله‌ي کابل USB به کامپيوتر وصل مي‌شود. IP Camera نوعي دوربين ويديويي ديجيتال است که در کاربردهاي نظارتي استفاده مي‌شود. بنابراين هم قابليت دريافت اطلاعات (به منظور تغيير زاويه، زوم و …) و هم ارسال اطلاعات را دارد.
Digital camera وسيله‌اي براي ضبط تصاوير يا ويديوها به صورت ديجيتالي (روي حافظه) است. امروزه اين نوع دوربين‌ها را روي PDAها يا تلفنهاي همراه (Camera Phone) نيز قرار مي‌دهند.
Microphone مبدّل يا حسگر صوتي-به-الکتريکي است که صدا را سيگنال‌هاي الکتريکي تبديل مي‌کند. اين سيگنال‌هاي الکتريکي از طريف کارت صدا، به سيگنال‌هاي ديجيتالي تبديل مي‌‍شوند.
وسايل خروجيMonitor نمايش‌دهنده‌ي بصري الکترونيکي است. تکنولوژي آنها به ترتيب CRT (لامپ اشعه کاتديک)، LCD (کريستال مايع) و LED (ديود نوراني) مي‌باشد.
Printer جهت چاپ مستندات يا تصاوير بر روي رسانه‌هاي فيزيکي نظير کاغذ و فيلمهاي ترنس‌پَرِنس استفاده مي‌شود. سه نوع اصلي آن جوهرافشان InkJet، ليزري LaserJet و سوزني Dot-Matrix هستند. رسّام Plotter نيز همانند پرينتر است ولي غالباً براي چاپ نقشه‌ها و بنرها در اندازه بزرگ استفاده مي‌شود.
Headphone وسيله‌اي براي پخش صدا است که از طريق سيم (يا به صورت بي‌سيم) به کارت صداي کامپيوتر وصل مي‌شود. در واقع نوعي اسپيکر گوشي است. Headsetها، علاوه بر گوشي داري ميکروفون هم هستند. بنابراين هدسِت هم وسيله ورودي است و هم خروجي.
Video Projector سيگنال‌هاي ويديويي را دريافت کرده و تصوير مربوط به آن را به وسيله‌ي لنز (و از طريق نورهاي بسيار روشن) روي پرده مي‌افکند. از اين وسيله غالباً براي ارائه مطالب استفاده مي‌شود.
وسايل ورودي و خروجيModem وسيله‌اي است براي مدولاسيون سيگنالهاي آنالوگ به سيگنالهاي ديجيتال. کارايي آنها بر اساس تعداد بيتهايي که در ثانيه انتقال ميدهند، بررسي ميشود. Network Card، کامپيوتر را به شبکه متصل ميکند.
R/W Storages تمام وسايل ذخيره‌سازي که هم قابليت خواندن و هم قابليت نوشتن دارند، جزو وسايل ورودي و خروجي محسوب مي‌شوند. بنابراين CD-ROM فقط وسيله خروجي محسوب مي‌شود.
Touch Screen نمايشگرهاي بصري الکترونيکي که از طريق لمس يک يا چند انگشت (Multi Touch)، عمليات را اجرا مي‌کنند
Smart Board تخته وايت برد تعاملي و هوشمند و ديجيتالي است
جدول 5 وسايل ورودي/خروجي و مشخصات آنها
eSATA II
eSATA 6GB
eSATAw/Pwr
eSATAp
eSATA I
eSATA
Firewire 4
1394D
OR3200
Firewire 2 1394B
OR 800
Firewire 1
1394
OR 400
USB 3

 

Super Speed

USB 2
HiSpeed
USB1/1.1

 

Full Speed

Port
6333.20.80.450.480.012Speed (Gb/s)
جدول 6 مقايسه سرعت پورتهاي داده
 • پرينترها از مدل رنگي CMYK استفاده مي‌کنند. اين مدل رنگي شامل رنگ‌هاي فيروزه‌اي (Cyan)، ارغواني (Magenta)، زرد (Yellow) و سياه (BlacK) است. رنگ‌هاي ديگر، از ترکيب دو رنگ از سه رنگ فيروزه‌اي، ارغواني و زرد حاصل مي‌شوند. چون ترکيب اين سه رنگ، کاملاً مشکي نيست (خاکستري 80%) بنابراين رنگ سياه نيز جداگانه استفاده مي‌شود. مدل رنگي ديگر، مدل RGB است که در وسايل الکترونيکي (نظير مانيتور) کاربرد دارد. اين مدل رنگي، شامل رنگ‌هاي قرمز (Red)، سبز (Green) و آبي (Blue) است. ترکيب اين سه رنگ، رنگ سفيد است و رنگ‌هاي ديگر، از ترکيب دوتا از اين سه رنگ ايجاد مي‌شوند. در مدل رنگي RGB رنگ‌هاي بسيار بيشتري نسبت به CMYK مي‌توان توليد نمود. براي چاپ يک تصوير گرافيکي در چاپخانه، بايد آن را با فرمت Tiff و با مدل رنگي CMYK و رزولوشن dpi300 (يعني 300 نقطه در اينچ) ذخيره نمود.
 • هر رنگي داراي سه بُعد است که با آنها مشخص مي‏شود: رنگ‏مايه (Hue)، مقدار ناخالصي (Value) و خلوص (Saturation). به عنوان مثال، اگر به رنگ قرمز (رنگ‏مايه)، مقدار مشخصي رنگ سفيد (جهت روشن شدن) اضافه شود، رنگ صورتي به دست مي‏آيد. به همين ترتيب اگر به رنگ قرمز، رنگ سياه اضافه کنيم، قرمز تيره ايجاد مي‏گردد. اگر مقدار اين رنگ سياه (يا سفيد)، مثلاً 45% باشد، مقدار (Value) رنگ‏هاي حاصل، 45% خواهد بود؛ همچنين مي‏توان گفت، خلوص (Saturation) رنگ‏هاي حاصل 55% (45% – 100%) خواهد بود. اگر به يک رنگ، رنگ سفيد (White) اضافه شود، حاصل کار را Tint و اگر رنگ سياه (Black) اضافه شود، حاصل کار را Shade و اگر رنگ خاکستري (Gray) اضافه شود، حاصل کار را Tone مي‏گويند.

پرينترها به سه دسته‌ي اصلي جوهرافشان InkJet، ليزري LaserJet و سوزني Dot-Matrix تقسيم مي‌شوند. مخازن رنگي که در پرينترهاي جوهرافشان استفاده مي‌شود، کارتريج (Cartridge) و مخازن رنگي در پرينترهاي ليزري، Toner ناميده مي‌شوند.

 • به مانيتور، واحد نمايش بصري (Visual Display Unit- VDU) هم گفته مي‌شود. يکي از مهمترين عامل‌هاي تمايز مانيتورها، درجه‌ي وضوح يا قدرت تفکيک‌پذيري (Resolution) آنهاست. قدرت تفکيک‌پذيري يعني تعداد عناصر تصويري (پيکسل، Picture Element- Pixel‌) که در هر يک از ابعاد مانيتور، قابل نمايش هستند و معمولاً به صورت ارتفاع×عرض مشخص مي‌شود. به عنوان مثال، نمايشگري که قدرت‌تفکيک پذيري آن 1024×768 است، مي‌تواند 1024 عنصر تصوير را در عرض (Width) و 768 عنصر تصويري را در ارتفاع (Height) آن نمايش دهد. روش ديگر براي مشخص کردن قدرت تفکيک يک نمايشگر، تعداد عناصر تصويري است که در يک اينچ نمايش مي‌دهد (Pixels Per Inch- PPI).
 • متن‌هايي که اسکن مي‌شوند و به صورت تصوير به کامپيوتر ارسال مي‌شوند، به کمک تکنولوژي OCR (Optical Character Recognition) دوباره مي‌توانند به متن تبديل شوند. اين تکنولوژي هنوز براي زبان فارسي به خوبي زبان انگليسي جهت تشخيص حروف و کلمات، قابل استفاده نيست.
 • برخي سيستم‌هاي سخت‌افزاري يا نر‌م‌افزاري وجود دارند که براي «تبديل متن به گفتار» يا «گفتار به متن» ايجاد شده‌اند. به سيستم‌هاي تبديل متن به گفتار، سيستم سازنده‌ي گفتار يا speech synthesizer اطلاق مي‌شود مانند نرم‌افزارهاي Text-To-Speech (TTS) يا متن-به-گفتار. سيستم‌هاي تبديل گفتار به متن، از تکنولوژي تشخيص صدا (Voice Recognition) استفاده مي‌کنند. اين سيستم‌ها قادرند گفتار فرد را تبديل به متن (تايپ) کنند.
 • نرخ انتقال داده، با واحد بيت در ثانيه (bps) سنجيده مي‌شود. Kb/s و Mb/s و Gb/s و Tb/s واحدهاي بزرگتري هستند.
 • معمولاً b (کوچک) براي بيت (bit) و B (بزرگ) براي بايت (Byte) استفاده مي‌شود.

بیشتر بخوانید:

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت اول)

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت دوم)-سخت افزار ۱

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت سوم)-سخت افزار ۲

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت چهارم)- نرم افزار

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت پنجم)-شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت ششم)-کاربردهای ICT

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت هفتم)-سلامت در ICT و حفظ محیط زیست

فناوری اطلاعات و ارتباطات (قسمت هشتم)-امنیت و حریم خصوصی

اشتراک گذاری

Comments are closed.

سایت شخصی مهندس محمد فرزاد یزدی-مهندس نرم افزار-طراحی وب واکنش گرا-برنامه نویسی تحت وب-مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات فروشگاه الکترونیکی نشر الکترونیک آنی-فروش آنلاین کتاب و تجهیزات کامپیوتر- نرم افزارهای حسابداری و اکسل-برنامه نویسی سایت شخصی دکتر حمیدرضا صنعتی فوق تخصص قلب و عروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی-بهترین متخصص و فوق تخصص قلب و عروق در شرق و غرب و جنوب و شمال تهران شرکت تدبیر انرژی سپهر بهینه سازی کیفیت توان، بهبود کیفیت توان، افزایش کیفیت توان، انجام پروژه های کیفیت توان دکتر پریسا علمی متخصص و فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان و نازایی-بهترین جراح و متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان در تهران-متخصص زنان و زایمان خوب در تهران