شبیه سازی شبکه های کامپیوتر با نرم افزار NS2

شبیه ساز شبکه (نسخه ۲) که با نام NS2 شناخته شده است، بطور ساده یک ابزار شبیه سازی رخداد-گسسته است که در مطالعه طبیعت دینامیکی شبکه های ارتباطی، مورد استفاده قرار میگیرد. به کمک NS2 شبیه سازی پروتکلها و عملکردها (مثل TCP و UDP و الگوریتمهای مسیریابی و …)ی شبکه های سیمی و شبکه های بی سیم بخوبی قابل انجام هستند. همچنین امکان تغییر و تعریف پروتکلهای شبکه ای و رفتار متناظر آنها توسط کاربران فراهم شده است.

انعطاف پذیری و طبیعت ماژولار این شبیه ساز، سبب محبوبیت و استفاده همیشگی آن در مجامع تحقیقاتی شبکه (از زمان ایجاد آن در سال ۱۹۸۹،) شده است. از آن موقع این ابزار دستخوش تغییرات و تجدید نظرهای سازنده ای شده است که دست اندرکاران این زمینه سهم قابل توجهی در آن داشته اند. از جمله این دست اندرکاران میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

–       دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه کورنل که شبیه ساز شبکه واقعی را ایجاد کردند، و این شبیه ساز ، سنگ بنای NS محسوب میشود.

–       آژانس DARPA ، که از سال ۱۹۹۵، و از طریق پروژه VINT، توسعه NS را پشتیبانی کرد.

–       بنیاد ملی علوم  (ایالات متحده) ، که اخیرا به جمع توسعه دهندگان NS پیوسته است.

–      ISI، که در حال حاضر توسعه NS2، توسط این انجمن علمی صورت میگیرد.

–       و در آخر (و نه به لحاظ درجه اهمیت)، محققان و توسعه دهندگانی که در مجامع مختلف با فعالیتهای مداوم خود، NS2 را پر قدرت و فراگیر نموده اند.

***برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شبیه ساز و نحوه کار با آن به قسمت شبیه سازی مراجعه نمایید.

[bawlu_buttons]
[bawlu_counter]  نفر این مطلب را پسندیده اند.
اشتراک گذاری

سایت شخصی مهندس محمد فرزاد یزدی-مهندس نرم افزار-طراحی وب واکنش گرا-برنامه نویسی تحت وب-مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات فروشگاه الکترونیکی نشر الکترونیک آنی-فروش آنلاین کتاب و تجهیزات کامپیوتر- نرم افزارهای حسابداری و اکسل-برنامه نویسی سایت شخصی دکتر حمیدرضا صنعتی فوق تخصص قلب و عروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی-بهترین متخصص و فوق تخصص قلب و عروق در شرق و غرب و جنوب و شمال تهران شرکت تدبیر انرژی سپهر بهینه سازی کیفیت توان، بهبود کیفیت توان، افزایش کیفیت توان، انجام پروژه های کیفیت توان دکتر پریسا علمی متخصص و فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان و نازایی-بهترین جراح و متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان در تهران-متخصص زنان و زایمان خوب در تهران